Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Pijane myszy" pomogą zrozumieć podłoże alkoholizmu u ludzi
11.11.2011

 

Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie bada wpływ alkoholu na myszy. Jednocześnie  pracuje nad stworzeniem behawioralnego modelu alkoholizmu u tych zwierząt.

 

Projekt "Autofosforylacja alfa CaMKII jako mechanizm regulujący konsumpcję alkoholu" jest realizowany w ramach grantu Marie Curie European Re-integration. Na te badania instytut otrzymał z Unii Europejskiej  45 tys. euro. 

W ramach badań, naukowcy z IBD PAN zrobili już model oceny zachowania myszy pijących alkohol przez dłuższy czas.  Mierzyli, na ile gryzoniom zależy na alkoholu.Pokazano, iż myszy, aby uzyskać dostęp do alkoholu były w stanie przyjąć o wiele większe kary, niż osobniki, które chciały dostać się do innego przysmaku - cukru. Poza tym zwierzęta poszukujące alkoholu uczyły się znacznie wolniej niż te poszukujące cukru, że dostęp do przysmaku został odcięty.

Stworzenie modelu zachowań myszy po alkoholu było wstępem do badań nad wpływem pewnego specyficznego białka - białka CaMKII na myszy.  Białko to występuje w mózgu i w kolcach dendrytycznych, czyli strukturach, dzięki którym łączą się i komunikują komórki nerwowe. Okazuje się, że myszy o genetycznie zmienionej budowie białka CaMKII, po alkoholu zachowują się inaczej niż pozostałe.

Na razie wiadomo, że modyfikacja białka CaMKII ma wpływ na zachowanie myszy po alkoholu. Jaki jest dokładny mechanizm tych zmian? – to na razie pozostaje zagadką.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Oprac.: Magdalena Jóźwicka

KOMENTARZE
Newsletter