Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Boom chińskiej biotechnologii już niebawem?
01.06.2012

Po wielu latach bardzo dynamicznego rozwoju chińska gospodarka zaczęła wykazywać oznaki ogólnego spowolnienia. Nie umknęło to uwadze chińskiego rządu który 30 maja jednogłośnie przyjął plan wsparcia siedmiu kluczowych sektorów mających napędzać rozwój gospodarczy Państwa Środka. Jednym z sektorów, który zostanie objęty specjalną opieką Chińskiego Rządu jest przemysł biotechnologiczny.

W pierwszym kwartale bieżącego roku Chiny odnotowały najniższy wzrost gospodarczy w porównaniu do ostatnich 3 lat.

 „Opracowanie strategii rozwoju kluczowych branż jest zadaniem bardzo istotnym, zwłaszcza w obliczu rosnącej presji i spowolnienia gospodarczego przed którymi stanęliśmy” napisał w oświadczeniu premier Chin Wen Jibao.

Plan objęcia szczególną uwagą rozwijających się branż strategicznych ma ogromne znaczenie z punktu widzenia utrzymania długoterminowego i stabilnego wzrostu gospodarczego.

Zgodnie z oświadczeniem, strategiczne gałęzie przemysłu objęte specjalną ochroną w ciągu najbliższych lat to m.in. biotechnologia, energetyka, technologie informatyczne, zaawansowany sprzęt wytwórczy i nowe materiały.

Jak donosi China Securities Journal, całkowita wartość wyjściowa dla chińskiego przemysłu biotechnologicznego będzie wynosić 630 miliardów $ USD do roku 2015.

Chiński rząd ma szereg narzędzi ekonomicznych do swojej dyspozycji, dzięki którym może zdecydować się na pobudzanie wzrostu gospodarczego danej branży. Z racji przyjaznej polityki budowlanej i dużej liczby inwestycji finansowanych przez sektor prywatny obecnie rozwój choćby infrastruktury to w Chinach często kwestia raptem kilku dni.

Kwietniowe wskaźniki ekonomiczne, które sugerowały dalsze osłabianie drugiej co do wielkości gospodarki światowej, oraz ciągłe wahania i niepewna sytuacja w Europie spowodowały szybkie decyzje chińskiego rządu.

Jak doinwestowanie chińskiego przemysłu biotechnologicznego może wpłynąć na sytuację w tej branży w Europie? Prawdopodobnie nie powinniśmy spodziewać się zbyt szybko zalewu chińskich inwestycji w naszym kraju, jednak Chińczycy będą szukać sposobów aby wejść na rynek europejski, i możliwe że spróbują dokonać tego poprzez kraje Europy Środkowej.

Podczas kwietniowej wizyty w Polsce premier Chin Wen Jibao, wyraził nadzieję, że w ciągu 5 lat uda się podwoić wymianę handlową pomiędzy Polską i Chinami. Zapowiedział też wzrost wymiany handlowej pomiędzy jego krajem, a Europą Środkową do poziomu 100 miliardów $ USD w 2015 roku. Czy była to tylko kurtuazja i jak to przełoży się na rzeczywistość czas pokaże.

 

Red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter